Munchkin Kedisi Bakımı ve Özellikleri                               

Munchkin, aşırı enerjiye sahip ortalama boya sahip kedi ırkları arasındadır. Kısa bacak yapısı ile diğer kedi türlerinden olan Scottish Fold’a Benzerdir. Munchkin kedisinin hızlı ve oynak olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Doğaya uygun yapısının yanı sıra evcil ortamda da oldukça mutlu olan Munchkin kedisi her daim sahibi ve çevresi tarafından sevilmek, ilgi görmek ve kucakta olmak isteyecektir.

Munchkin Kedisi Kişiliği

Munchkin kedisi standart bir hayattan hoşlanmaktadır. Belirli bir düzende yemek yeme ve oyun ihtiyacı duyar. Aşırı hızlı yapısı sayesinde evin her tarafını birkaç dakikada gezip her yeri kurcalamayı severler. Bu ansızın gelişen çevik hareketleri sahipleri tarafından izlenmesinin oldukça eğlenceli olduğu söylenmektedir.

Sahipleri ile son derece güçlü bağlar kurabilen Munchkin kedisi oldukça istekli kişiliği ile bilinmektedir. Bu durum kediniz ile her daim içli dışlı olmanızı gerektireceği gibi büyük bir ilgi ve özen sağlamanız anlamına gelmektedir. Ayrıca bu durum asla yalnız kalmaktan hoşlanmaması nedeniyle yoğun iş temposuna sahip aileler için uygun bir ırk değildir. Küçüklükten beri aynı evde büyütülmesi durumunda köpek ve kediler ile baş başa kalmayı becerebilen Munchkin kedisi arka ayaklarının üzerine oturarak tavşan edasında dakikalarca düşüncelere dalmaktan kendini alıkoyamadığı söylenmektedir.Munchkin Kedisi Özellikleri

Oldukça eski bir kedi türü olan Munchkin, uzunca yıllar ortadan kaybolmuş olması ile bilinmektedir.

Türün en belirgin özelliği kısa bacakları olmaktadır. Bu gen bazı köpek ırklarında da bulunmaktadır.

Munchkin kedisi oldukça hızlı ve çevik hareketleri ile bir hayli enerjik bir yapıya sahiptir.

Herhangi bir kalıtsal hastalığı taşımaması durumunda ortalama yaşam beklentisi 14 yıla kadar çıkabilmektedir.

Munchkin kedisi diğer kedi ırklarına göre bir hayli talepkar olması ili bilinmektedir.

Kesinleşmiş net bir rengi olmaması ile beraberinde Munchkin kedisi birbirinden farklı renk ve desenlerde görülebilmektedir.

Munchkin kedisi yalnız kalmaktan hoşlanmayacağı için bir evcil hayvan ile büyütülmesi daha doğru olacaktır.

Bazı Munchkin kedilerinde omurilik hastalıkları görülebilmesine karşı düzenli muayene gerektirmektedir.

Munchkin her daim zinde, güçlü ve sağlıklı kalması için yaşına uygun olarak aşılama işlemlerinin veteriner hekim kontrolünde düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca açık havaya çıkartacağınız kedinizin diğer hayvanlara karşı kendini koruyabilmesi için yıllık grip aşılarını ihmal etmeyiniz.

Ağız sağlığının korunması için Munchkin kedisinin dişlerinin günlük olarak fırçalanması önerilmektedir. Düzenli diş fırçalaması hem diş eti hem de ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azalttığı söylenmektedir.

Oldukça pahalı olan bu kedi türü en kaliteli mamalar ve uygun ortam koşullarında beslenmesi gerekmektedir.

 

1 Yorumlar

  1. benim bu cinsten kedim var allahım deliriyorum ona böyle bi tatlılık olamaz çok tatttlıııııı

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski