Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpekler İlk Doğdukları Andan Gelişimine kadar olan süreç çok hassastır. İnsanlarda olduğu gibi doğduktan sonra annesi sütü her canlı için olduğu gibi köpek dostumuz için önem taşımaktadır. Yavru köpek bakımı için dikkat edilmesi gereken kriterler aşağıda açıklanmıştır.

Yavru Köpeğimiz Sütten Kesildikten Sonra ( ortalama 4-7 hafta )  yavru köpekler etobur bir beslenme alışkanlığına sahiptirler. Et arayışına girmekte ve aşırı hoşlarına gitmektedir. Lakin Çiğ Et ile olabildiğince beslemeye çalışmayın. Daha önceki konularımızda belirttiğimiz gibi hastalıklara yol açmakta ve geri dönüşü olmayan sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Bkz .. Kanlı İshal

  • Sindirimi kolay olan, protein oranı yeterli olan, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan kuru mamalar tercih edilmelidir.
  • 8 haftadan büyük köpeklere kuru mama ve konserve mama, 12 haftadan büyük köpeklere ise kuru mama ve süt verilmelidir. Aynı zamanda 12 haftadan büyük olan köpeklere kuru mamanın yanında süt yerine su da verilebilir. Fakat köpek 12 haftadan gereğinden fazla büyük ise kuru maması süt ile asla karıştırılmamalıdır. Çünkü sindirimi açısından problem yaşayabilir.
  • Köpeğin tüy dökmesi gelişimini yavaşlatan bir durumdur. Pis olduğu için de köpekler tüy dökebilir. Dolayısı ile köpeğin temizliğine önem verilmelidir. Veterinerden onayı alınmış olan bir şampuan ile yıkanabilir.
  • Köpekler yeterince dinlemediklerinde ve uykusuz kaldıklarında huysuzlaşırlar. Dolayısı ile köpeğe yuva hazırlarken rahat edebilmesi ilk öncelik olmalıdır.

Köpek Bakımında Günlük Hijyen

Köpek bakımında günlük olarak hijyenin sağlanması gereken bazı bölgeler şunlardır:

  • Nemli ve temiz tutulması gereken bir bölgedir. Köpekler uykuya daldıklarında burunları kuruyabilir. Bu durumda yapılması gereken, köpek uyandığında burnunu nemlendirmektir. Bu bölgede kuruluk kaynaklı bir sıkıntı oluştuğunda veterinere başvurulmalıdır.
  • Ağız Boşluğu: Köpeklerinin ağızlarının temiz ve sızdırmaz olması gereklidir. Ayrıca köpeklerin dişlerinin beyaz ve az tartarlı olması gereklidir. Diş etleri ise pembe renkte olmalıdır. Dişlerin kenarında oluşabilecek olan herhangi bir kırmızı çizgiye karşı temkinli olmak gereklidir. Bu kırmızı çizgi ağrılı bir iltihabın habercisi olabilir.
  • Pembe renkteki mukoza membranının parlak ve nemli olmasına dikkat edilmelidir. Göz temizliğini sağlayabilmek amacı ile gözler bir solüsyon yardımı ile temizlenebilir.
  • Haftada 1 veya 2 kere solüsyon yardımı ile temizlenmelidir.
  • Cinsel organları ve anüsü: İshal ve akıntı olmaması gereklidir. Köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenlerin en önemlisi, bu şikayetlerin olması durumunda veterinere başvurulması gerektiğinin farkında olmaktır.

 

Yorum Yap

Daha yeni Daha eski