Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli 2023

Pinterest Hidden Image

Kedi Kumu Değiştirme Düzeni ve Nedeni :

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli, Sorusunun ilk cevabı aslında her gün düzenli bir şekilde hijyenik olarak bakımı yapılıp temizlenmelidir. Kedimizin ırkı, cinsi, yapısı, uysal yada huysuz kedi fark etmeksizin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Kediler aşırı temizliğe önem verirler bu yüzden kedi kumunu düzenli bir şekilde değiştirmelisiniz. Bütün Kediler adeta vücut temizlik hastasıdır bu nedenle günün belirli zamanlarında kendi tüylerini, boyun kısmını, sırt ve göğüs bölgesini hatta çoğu zaman özel bölgelerini temiz tutmak için devamlı yalayarak temiz tutmaya çalışırlar.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli

Kedi Kumu ne kadar dayanıyor ve yapısına göre ne kadar kaba eklenmesi gerektiği tamamen kumun yapısına bağlıdır. Kumun tamamen kabından dökülüp yeniden yenisi ile değiştirilmesi topaklanma yapmayan kedi kumlarında haftada 1 kez ve topaklanma yapıp lapa bir şekilde top haline gelen kedi kumlarında ise 30 günde 1 kez değiştirilmesi tavsiye edilmektedir fakat şunu not olarak eklemekte fayda var eğer kokuyu hapsedemiyor ise ve kediniz artık lavabo ihtiyacı için başka bölgelere ; ( halı, kilim, koltuk veya saksı gibi yerlerde ) ihtiyacını karşılıyor ise hemen değiştirmenizi öneriyorum. Kedi kumu ne zaman değiştirilmeli sorusunun diğer önemli cevabı eğer kedi tuvaletinin alt tabakasında çiş nedeni ile nemli ve ıslak bir hale geldiyse kedi kumu ne zaman değiştirilmelidir. (HEMEN)

Kedi Kumu Nedir

Kedi Kumu kedilerimizin tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesi için evde sabit bir bölgeye kedi kumu kabı içerisine doldurulması gereken ve kedimizin lavabo ihtiyacını karşılarken koku yapmasını engelleyen bir maddedir. Kedi kumu yapısı şekli ve boyut yapısı ile toprağa benzetilmesinin nedeni kedilerin doğal yaşantılarında toprak , kum , küçük taneli taşlar gibi yerlerde tuvalet ihtiyacını karşılaması ve ihtiyacını giderdikten sonra üstünü patileri ile kapatarak çevreyi de temiz tutan bir yapıya sahiplerdir. Farklı çeşitlerde kedi kumları vardır genel olarak hepsi aynı işlevi görmek için tasarlansa da kumun ince veya kalın olması tercihinize bağlıdır ayrıca kedimiz lavabo ihtiyacını karşıladıktan sonra kötü kokuları gizlemesi için bir çok koku çeşitlerine sahiptirler.

Kedi kumlarının başlıca koku seçenekleri : Lavanta, Sabun, Bebek Pudrası, Çam Pelet, Yasemin, Kahve, Kavun gibi kedi kumu kokulu seçenekleri bulunmaktadır.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli ve Nasıl Değiştirilmeli ?Pin
Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli

Kedi Kumu Kaba Ne Kadar Eklenmeli

Kedi kumu ekleneceği kum miktarı tamamen kedi tuvaletinin ölçüsüne göre doldurulmalıdır. Kedi tuvaletine fazla miktarda kedi kumu eklemek yanlıştır kediniz lavabosunu yaptıktan sonra üstünü kapatmaya çalışırken patileri ile etrafa kedi kumu saçacaktır buda israfa ve cebinizi etkileyecektir. Genellikle Kedi Kumu Kabın yarısı dolacak şekilde eklenmelidir fakat burada önemli bir noktayı gözlemlemeniz gerekiyor eğer kediniz lavabosunu yaptıktan sonra üstünü kapatırken etrafa kedi kumu taneleri saçıyorsa bir dahaki kabın temizlenme evresinde kum miktarını azaltmanız hem sizin için hem de kediniz için yararlı olacaktır.

Kedi Kumu Ne Kadar Dayanır

Kedi kumunun dayanıklılığı ve dayanma süresi evde kaç adet kedinizin lavaboyu kullanmasına bağlı olarak değişebildiği gibi sadece tek bir kediniz var ise ne kadar sıklıkla kedi kumuna idrar veya dışkı bıraktığına göre derecelendirilip değiştirilmelidir, bunun herhangi bir standardı yoktur tamamen kullanım sıklığına bağlıdır. Kedi kumu eğer ıslak bir hale geldiyse veya bolca dışkı kalıntısı bulunuyorsa kedi kumu ne zaman değiştirilmeli diye düşünmeden hemen temizleyin ıslaklığı geçmediyse lapa bir hal aldıysa hemen değiştirmeniz tavsiye edilir. Kediler Temiz olmayı çok sevdiklerinden dolayı tuvalet ihtiyacını giderdikleri yerin de temiz olmasına çok önem verirler bu nedenden dolayı temiz tutmanız kedinizin başka yerde ihtiyacını karşılamamasını sağlayacaktır.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli ?

Lapa Bir yapıya geldiği andan itibaren Hemen Temizlenmelidir.

Kedi Kumu Koku Çeşitleri Nelerdir ?

Lavanta, Sabun, Bebek Pudrası, Çam Pelet, Yasemin, Kahve, Kavun

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir

Kum Küreği ile Lapa ve Topaklanan kum ayıklanır.

Kedi Kumu Ne Kadar Konur

Kum Kabının Yarısı Kadar Şayet Kediniz Taşırıyor ise azaltın.

Yavru Kedilerde Fark Var Mı

Yetişkin veya Yavru kedi olması farketmiyor.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli ve Nasıl DeğiştirilmeliPin
Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmeli
YouTube video
Kedi Tuvaleti ve Kolay Temizlik Çözümü
Yorum yapın