Kedi Maması Köpekler İçin Zararlı Mıdır?

Kedi mamasını köpekler tüketebilir mi?

Köpekler asla kedi maması ile beslenmemeli ve kedisi olan köpek sahipleri, köpekleri etobur oldukları ve diyetleri esas olarak etten oluştuğu için kedi mamasına erişiminin sınırlı olduğundan emin olmalıdır. Yani bir kedi etsiz bir mama yediğinde sindirim sistemi onu sindirmek için ekstra çaba harcar ve bu durum sık sık tekrarlanırsa hastalık meydana gelir. Köpekler omnivordur. Yani beslenme ihtiyacımızı karşılamak için daha dengeli beslenmeye ihtiyacımız var. Kedi ve köpeklerin bir arada yaşadığı ailelerde yemek her zaman problem olmuştur. Kedi maması köpekler için en dayanılmaz lezzetlerden biridir. Cinsi, yaşı veya eğitimi ne olursa olsun, köpekler kedi mamasından uzak duramazlar. Bu, ev sahiplerinin kedi mamasının köpekler üzerindeki etkilerini merak etmelerine neden olur: “Köpekler kedi maması yiyebilir mi?” Bu soru aslında pek çok köpek sahibinin kafasını karıştırıyor. Aynı evde yaşayan kedi ve köpekler beslenmelerine özel dikkat göstermelidir. Köpekler kedi mamasını daha lezzetli buldukları için tercih ederler. Bu, gözetimsiz bırakılırsa kedilerde yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Köpek maması ve kedi maması arasındaki fark köpekler omnivordur, bu nedenle hem bitki hem de hayvansal yiyecekler yemeleri gerekir. Öte yandan, kediler kelimenin tam anlamıyla etoburdur. İhtiyaç duydukları her şeyi hayvansal ürünlerden almalılar. Bu nedenle kedi maması çok daha fazla protein ve yağ içerir. Ek olarak, kedinizin diyeti 11 temel amino asidin tamamını içermelidir. Köpeklerde bu sayı 10’dur. Kedilerin beslenmesinde bulunan tek amino asit taurindir. Kedi maması, günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için köpek mamasına göre daha fazla yağ, protein ve taurin içerir. Bu nedenle tüm köpek mamaları kediler için uygun değildir. Öte yandan, kedi mamalarındaki proteinlerin yağlara oranı çok daha yüksektir, bu nedenle bu mamalar köpekler için çok daha lezzetlidir. Sokak köpekleri kedi maması yer mi? Sorunun cevabı belli. Sokak köpeklerinin bir seçeneği varsa, önce kedi maması yemeyi tercih ederler. Ama kedi mamamı bulamayınca veya kedi mamam bitince bulabileceğim başka mamalara bakarım. Kedi maması köpekler için iyi midir? Zaman zaman, kedi maması köpekler için bir ödül olarak kullanılabilir. Aslında, yetişkin köpeklerin doğrudan kedi maması yemesinde yanlış bir şey yoktur. Ancak kedi maması köpekler için zararlı olabilir. Kedi maması, kanser, aşırı kilo kaybı, iştahsızlık ve kas erimesinden muzdarip köpekler için köpek mamasına alternatif olarak kullanılabilir.

Pin

Ayrıca köpek mamasından daha fazla kalori içerir. Ayrıca köpekler için beslenme açısından yeterlidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kedi mamasının ödül olarak ara sıra verilmesi bile bazı köpekler için tehlikeli olabilir. Hassas sindirim sistemi ve mide-bağırsak sorunları olan köpekler, kedi maması yedikten sonra ishal ve kusma yaşarlar. Bunun nedeni, kedi mamasının içeriğinin daha zengin olmasıdır. Karaciğer veya böbrek hastalığı olan köpeklerin normalden daha az proteine​​​​ihtiyaçları vardır. Aşırı protein alımı bu organların fonksiyonlarını bozar ve sağlıklarını riske atar.

Schnauzer gibi obezite sorunu olan köpekler ve pankreatite eğilimli köpekler az yağlı bir diyetle beslenmelidir. Bu şekilde pankreas iltihabı azaltılabilir. Ancak kedi mamalarındaki aşırı yağ içeriği bu köpekler için oldukça zararlıdır. Köpek kedi maması yerse ne olur? Kedi maması yağ, kalori ve protein açısından çok yüksektir ve köpekler için ideal bir diyet değildir. Mideleri hassas olan köpekler, kedi maması yedikten sonra mide-bağırsak rahatsızlıkları, hazımsızlık, kusma ve ishal yaşayabilir. Belki de çikolata gibi zehirli kimyasallar içeren yiyeceklerin aksine, kedi mama kabından çalınan kedi maması yemenin köpeğinizi öldürmesi pek olası değildir.“Köpeğim kedi maması yerse ne olur?” Sorunun cevabı gerçekten köpeğe bağlı. Tüm köpeklerin farklı genel sağlık durumları vardır. Bu nedenle, kedi maması bazı köpekler için zararsızken diğerleri için zehirli olabilir. Ancak bu durum sık sık tekrarlanmamalıdır. Bu konuda daha doğru ve detaylı bilgi için lütfen köpeğinize kedi maması vermeden önce veteriner hekiminize danışınız. Köpeğinizi kedi mamasından nasıl uzak tutabilirsiniz? Kedi maması her zaman köpeğin ulaşamayacağı bir yerde tutulmalıdır ve köpeğinizin önemli miktarda yuttuğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinize danışmalısınız.

Yorum yapın