Kedi Tırnak Kesimi

Kedi sahiplenen bireyler kedilerin eşyaları tırmalama, vücutlarına çizik atma gibi nedenlerden dolayı ‘kedi tırnağı nasıl kesilir’ sorusunun yanıtını arayabilmektedir. Öncelikle her hayvanseverin kedilerin tırnağını kesme konusunda hemfikir olmadığı belirtilmelidir. Bazı kedilerde tırnaklarının kesilmesi sonucunda ısırma davranışında artış görülebilmektedir. Kedilerin doğal bir ihtiyacı olan tırmalama ihtiyacını gidermek için tırmalama tahtası, oyun evleri gibi eşyalar edinilebilir. Bu sayede kedinizin canı da sıkılmayacak ve depresyona girme eğilimi azalacaktır.

Kedi tırnaklarını kesme durumunda görülebilecek sorunlardan biri de düşme sorunudur. Kediniz bir yere tırmanırken veya inerken tırnaklarını kullanarak kendini daha iyi dengede tutmaktadır.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi tırnak kesimi konusunda eğer kararlıysanız hayvanlar için özel tırnak makası edinmelisiniz. Evcil hayvan dükkanları, veterinerler, online satış mağazalarında kedi tırnak makasları satılmaktadır. Aldığınız tırnak makasının keskin olması çok önemlidir. Körelen tırnak makasları tırnakta basınç oluşturup kedinizin canını yakabilir. Bir defa işlemden korkan kediniz bir daha sizi tırnak keserken sakince beklemeyecektir. Bu durum aranızda bağın azalmasına ve size karşı daha temkinli davranmak istemesine dahi yol açabilir.

Tırnak makası edindikten sonra kedinizi mutlaka psikolojik olarak hazırlamalısınız. Onu sakinleştirin ve tırnak makasını biraz koklamasına izin verin. Bu sayede aniden karşısına bir cisim çıkmasından dolayı korkup rahatsız olmayacaktır.

Kedinizin patisini tutup hafifçe geriye doğru çektiğinizde cildi geriye doğru itilmiş olur ve tüm tırnakları ortaya çıkar. Eğer kediniz ruhsal açıdan tırnak kesimine hazırsa patisini tutmanıza izin verecektir.

Evcil hayvanınızın tırnağını keserken tırnak dibindeki etlere zarar vermemek için dikkatli olmalısınız. Tırnak köklerinde bulunan perde gibi görünen kısımları kesmemelisiniz. Sivri olan yerlerin ucunu almanız yeterli olacaktır. Ucu küt hale gelen tırnaklar artık eşyalarınızı veya cildinizi çizmez.

Son olarak tırnak kesme işlemi bitince kedinize ödül maması verebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki tırnak kesiminde daha uslu duracaktır.

Kedinizin tırnak diplerindeki pembe veya saydam perde gibi görünen dokuyu keserseniz tırnak iltihabı, kanama ve hatta ölüme gidebilen ciddi iltihabi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle eğer kedi tırnağı kesme işlemini ilk kez uygulayacaksanız mutlaka bir veteriner hekimden yardım alıp doğru tırnak kesme sürecini öğrenmelisiniz.

Kedilerin Tırnağı Ne Zaman Kesilir?

Kedilerin tırnakları ne zaman kesilir, diye merak eden kedi sahipleri bu işleme henüz bebekken başlamalıdır. En uygun zamanlama 2 aylık oldukları süreçtir. Bebekken alıştırıldıklarında işleme karşı korku duymayacaklardır ve sakince tırnaklarını kesmenizi bekleyecektir.

Kedilerin Tırnakları Ne Kadar Sürede bir Kesilmelidir?

Kedi tırnak kesimi işlemini 21 – 28 günde bir tekrar edebilirsiniz. Elbette bu süreç kediden kediye farklılık gösterebilir. Kedinizin tırnakları tamamen uzayıp sivrileştiğinde kesebilirsiniz.

Yavru Kedilerin Tırnakları Kesilir mi?

Yeni kedi sahiplerinin merak ettiği sorulardan biri de yavru kedilerin tırnakları kesilir mi, şeklindedir. Kedinizin yavru iken tırnak kesimine başlarsanız işleme alışır ve korkmamaya başlar. İlk tırnak kesimlerinde işleme alışması ve bundan sonra hep sakince karşılaması için bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Pin

Kediler Neden Tırnaklarının Kesilmesinden Korkar?

Kediler birçok şeye bebeklik sürecinde alıştırılır. Büyüdüklerinde bir şeye alışmalarını sağlamak, eğitim vermek giderek daha zor hale gelecektir. Bu nedenle tırnak kesimi, tüylerinin taranması, diş fırçalama gibi tüm bakım süreçlerine yavru halindeyken başlamalısınız. Daha sonra korku duymaya başlayacaktır.

Bunun dışında kedi tırnağı kesme işlemini her seferinde sabırla ele almalısınız. Eğer aceleci davranır ve kedinizi ruhsal olarak işleme hazırlamazsanız ani bir durum geliştiği için kediniz muhtemelen gard alacaktır. Her seferinde küçük ödül mamaları, yaş mama gibi işlem sonu kedinizi mutlu edebilir ve tırnaklarını kesmeden önce onu sakin sakin hazırlayabilirsiniz.

Bir başka korku duyma ihtimali ise kedinizin bir kesim sürecinde canını yakmış olmanızdan kaynaklanabilir. Kedinizin canını yakmamak için keskin bir tırnak makası kullanmalı ve sadece sivri uçları kütleştirmelisiniz. Dip kısımdaki tırnak etlerinden uzak durmalısınız. Bu konuda bir bilginiz yoksa tecrübeli kedi sahipleri veya veteriner hekiminizden yardım istemelisiniz.

Kedi Tırnak Kesimi Nerede Yapılmalıdır?

Kedi tırnak kesimi işlemini yapmak için veteriner klinikleri veya ev ortamı tercih edilebilir. Eğer ilk kez kedi sahiplendiyseniz yanlış bir şey yapmamak adına kedinizi veterinere götürmeli ve doktorunuzdan süreç hakkında eğitim almalısınız. Uzak durmanız gereken tırnak bölümünü öğrendikten sonra kendiniz evde kesmeye devam edebilirsiniz.

Eğer kediniz küçük yaşta da olsa yetişkin de olsa tırnaklarını keserken çok büyük zorluk çıkarıyorsa, sakinleştiremiyorsanız tırnaklarını kestirmek için düzenli olarak veterinere gitmeniz daha doğru olacaktır.

Kedi Arka Tırnakları Kesilir mi?

Kedilerin ön patilerindeki tırnakları kesmek tırmalama davranışı veya cildinize zarar verme durumunu ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır. Arka tırnaklarını kesmeye gerek yoktur. Sürecin daha da uzaması kedinizin huysuzlanmaya başlamasına ve rahatsız olmasına neden olabilir.

Kedi Tırnak Kesimi Fiyatları

Kedi tırnak kesimi kaç TL, olduğunu merak eden bireyler sık olarak gittikleri kliniğe danışarak öğrenebilir. Fiyatlar her klinikte farklı şekilde belirlenmiştir. Bunun dışında en çok merak edilen sorulardan biri de evcil hayvan malzemeleri satan Pet shop dükkanlarının tırnak kesimi yapıp yapamayacağıdır. Bu tip yerlerde tırnak kesimi yapılmaz. Yalnızca uzun yıllardır kedi sahibi olan ve tırnak kesen bir yakınınızdan veya bir veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

YouTube video
Yorum yapın