Kedilerde Çiftleşme Dönemleri ve Belirti Durumları

Kedilerde Çiftleşme Dönemleri

Kedilerde çiftleşme dönemi özellikle kızgınlık olarak ortaya çıkan bir durumdur. Fakat bu durum her zaman çok olumsuz şekilde ortaya çıkmaz. Ayrıca çiftleşme döneminde erkek ve dişi olan kedilerde durum farklı şekilde de ortaya çıkabilir.

Dişi Kedilerde Çiftleşme İsteği Belirtisi

Dişi kedilerde çiftleşme dönemi 6-12 ayda tamamladıktan sonra bu kızgınlık dönemi ortaya çıkabilir. Dişi kedinin davranışlarından Bu döneme girip girmediği net şekilde anlaşılır. Dişi kedinin sıklıkla miyavlaması ve yüksek sesle kendini doyurmaya çalışması ve ayrıca da kuyruğunu sıklıkla dikleştirmesi durumları çiftleşmek istediği anlamına gelir.

Ayrıca idrar püskürterek sıklıkla dışarı çıkma isteği mevcuttur. Bu konuda hemen her gün dışarı çıkmak isteyen dişi kedinin kalça bölgesinde de belirginlik görülebilir. Ayrıca dişi kedilerde sıklıkla koku bırakma isteği de mevcuttur.  Dişi kedilerde erkeklere göre kızgınlık dönemi çok daha yoğun geçer. En azından 2-3 haftada bir mutlaka kızgınlık dönemine sahiptir.

Erkek Kedilerde Çiftleşme Dönemi

Erkek Kedilerde Çiftleşme Dönemi, dişi kedilere göre daha sakin geçen bir dönemdir. Erkek kediler çiftleşmeye temel olarak her zaman hazırdır. Fakat genel olarak Eylül ve Mart aylarında dönemi daha yoğun olduğu için yine erkek kediler bu dönemde biraz daha kızgın olabilir. Aynı şekilde erkek kedilerde de sıklıkla dışarı çıkma isteği görülebilir. Ayrıca erkek kediler çiftleşme isteğini kimi zaman kavgacı özellikleri ile de belirtebilirler.

Çiftleşme Döneminde Kedilere Karşı Ne Yapmak Gerekir

Çiftleşme dönemini, özellikle dişi kedilerde genellikle Zor bir dönem olarak adlandırmak mümkündür. Bu yüzden de çiftleşme yani kızgınlık döneminde kediler için yapacak net bir şey bulunmuyor. Fakat sıklıkla kedilerle oyun oynamak ve onların sevdiği şeyleri yapmak gibi aktiviteler az da olsa etkili olacaktır.

Kedi otu ya da oyuncaklarla da kedinin enerjisini atmasına yardımcı olmak mümkündür. Fakat hiçbiri kalıcı bir etki oluşturmadığı için genellikle yine çiftleşmeye gereksinim duyarlar.  Tüm durumların sonucu olarak kişi kedisinin hamile kalmasını istemiyorsa genellikle kısırlaştırma operasyonuna başvuruyor. Veteriner hekime danışarak Bu durumun nasıl olup olmayacağı konusunda bilgi almak mümkündür.

Yorum yapın