Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatıyor ?

Pinterest Hidden Image

Kedilerin kuyruk hareketleri bir çok anlam içerebilir, konuşamayan kedilerimiz yapacağı kuyruk hareketleri ile kendilerini ifade etmek için ihtiyaçlarını belirtebilmektedir. Kedilerimiz konuşamayan hayvanlardır her kedinin farklı şekillerde kuyruk hareketleri ile istek ve ihtiyaçlarını belirtmesinde önemli görevi yer almaktadır. Farklı olarak ses ve yürüyüş ile isteklerini belirten kediler de vardır. Bu türde olan davranış ve ifade şekilleri ise kedilerin cinsi, ırkı, anne veya babalarından aldıkları genlerde kedilerin yapısındaki değişkenliğe etken maddelerden birisidir. Kedilerin dili olarak ta denilebilir aslında her şeyi size anlatamayan kedi dostlarımızı anlamak için kuyruk hareketlerini gözden geçirmeliyiz az da olsa istek ve ihtiyaçlarını yada duygu biçimlerini gözleyebilir ve onlara daha elverişli mutlu ve huzurlu bir hayat sunabiliriz.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Neleri Anlatıyor ?

Kuyruk Hareketlerinin Çeşitleri :

Korkan Kedi Kuyruğu

Kedimiz savunmasız hissettiğinde ve korktuğunda ilk belirginleşen kuyruğundaki tüylerin kabarması ile oluşan kuyruk hareketidir. Bu tür durumda kedimizi sakin tutmalı korkabileceği hareketlerden kaçınmalıdır üzerine gidilmemeli köşeye veya dar alana kedinizi sıkıştırmamalısınız aksine ona geniş alan açarak rahat bırakmalıyız ürkütebileceğiniz hareketlerden uzak durun ayrıca yüksek ses ile bağırmak veya müzik dinlemek kedinizin korkmasına ve huzursuz olmasını sağlar. Kedilerin kuyruk hareketleri en iyi ve en belirgin hali olan korkan kedi kuyruğu hareketidir.

Pin
Korkan Kedi Kuyruğu Hareketi

İlgi ve Sevgi İsteyen Kedi Kuyruğu

Kedimizin Sevgi ve İlgi istediği andaki ilk kuyruk hareketidir. Kuyruğunu yukarı kaldırarak sallana sallana gezdiği ve gayet sakin bir şekilde mırıldanarak size sürtünmesi ile belirginleşen kuyruk ifadesidir. Kedi bakımı ve özelliklerini bilmeyen her insan kedilerin bu türdeki kuyruk ifadesini savunmasız ve sevgi istenildiği kanısına hemen varabileceği oldukça masum olan bir kedi davranışıdır. En mahsum ve zararsız olduğu anlardır hafif bir sevgi dokunuşu ile mırıldanma sesi ile beraber size sokulup oyun oynamak için minik davranışlar sergileyecektir.

Pin
İlgi ve Sevgi İsteyen
Kedi Kuyruğu Hareketi

Saldıran Kedi Kuyruğu

Kedilerin Saldırı ve tehdit olarak algıladığı anlarda meydana gelebilecek en belirgin kuyruk hareketi kuyruğunu kalça kısmına dolayıp kuyruğunu arka iki patisinin arkasına gizlediği ayrıca hırıltı sesi duyabileceğiniz kuyruk davranışıdır. Bununla beraber üzerine gidilmesi durumunda idrarını yapabir ve pençelerini çıkarıp sizi derin kanamalara sebebiyet verebilir. Kesinlikle kedinize bağırmayın üzerine gidip daha fazla korkutmayın o halde bırakıp bulunduğu ortamdan kaçının sakinleştiğinde kediniz eski haline dönecektir.

Kedilerin Kuyruk HareketleriPin
Saldırmaya Hazır Kedi Kuyruğu Hareketi

Uykuda Sallanan Kedi Kuyruğu

Kedilerin neredeyse tamamı uykuda olduğu zamanlarda bile kuyruğunu hafif bir şekilde sağa ve sola sallamaktadır. Bu kedimizin uyuduğu ortamda huzurlu ve keyifli olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Uyuduğu yerden rahatsız olan kedi sabit ve keyifli bir uyuma yeri bulana kadar evinizin her köşesine kadar arayış içinde olacaktır.

Uyku 'da Sallanan Kedi Kuyruğu HareketiPin
Uyku ‘da Sallanan Kedi Kuyruğu Hareketi

Kedilerin Kuyruk Hareketi Tablosu :

Daha basit bir şekilde kediniz ile iletişime geçmek ve kedilerin kuyruk hareketleri’ni anlamak için aşağıdaki tabloyu gözden geçirin.

Korkan Kedi Kuyruğu – Tüylerin Kabarması ve Hafif Yukarı Kalkması

İlgi ve Sevgi İsteyen Kedi Kuyruğu – Yukarı Kalkan ve Sallanan Kuyruk

Saldırma ve Korkma Duygusu olan Kedi Kuyruğu – Kuyruk Kabarır ve Arka Ayaklarının Altına Saklanır

Uykuda Sallanan Kedi Kuyruğu : Hafifçe süzülürcesine yavaşça sallanan kuyruk

Notlar : Unutulmamalıdır ki bütün kedilerin davranışları ve kuyruk hareketleri aynı olmasına rağmen farklı anlamlar yüklenilebilir ve benzer sonuçlar alınmayabilir. Tüm kedi ailesi aynı değildir kuyruğu kalkık sallanan bir kedi kuyruğu kimi zaman sevimli ve cana yakın bir hareket olarak algılanabileceği gibi aynı hareketi farklı kedilerde görüp aksine saldırı ve tehdit oluşturan bir kuyruk hareketi olarak algılayabilir ve zıt anlam yüklenilebilir. Kedilerin kuyruk hareketleri en iyi şekilde anlayabilmek için öncelikle sahibi olduğunuz kediyi anlamalı ve onların sezgisel güçlerini hissetmelisiniz. Unutmayın ki kedilerde birer canlıdır bulundukları evin bir parçası olmayı kabul etmiş sevimli pati dostlarımızı anlamamız gerekiyor.

Patigram ailesi olarak kedi dostlarımızı korumak ve onlara daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat sunmak için sizlere bilgiler aktarmaya devam edeceğiz. Bu yazımızda kedilerin kuyruk hareketlerini tam anlamıyla neler ifade etmeye çalıştığından bahsetmeye çalıştık.

Yorum yapın