Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru kedi bakımı, o kedinin hayatına etki ettiğiniz, karakterinin oluşumuna katkı sağladığınız bir dönemdir. Kedi ve sahibi arasındaki bağ, yavruyken kurulmaktadır. Bu sebeple bir kedi beslemeye karar verdiyseniz, detaylı bir şekilde bu içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Genel olarak nelere dikkat etmek gerekir? Beslenme ve tuvalet eğitimi ile ilgili püf noktaları nelerdir? Bu soruların cevabını sizin için vereceğiz.

Öncelikle olağanüstü bir durum oluşmaksızın asla bir kediyi sekiz haftalık olmadan annesinin yanından ayırmamanız gerekmektedir. Annenin yavruyu dışlaması, annenin ölmesi gibi durumlar oluştuğunda ise yavru kedi bakımı daha hassas bir süreç halinde ilerleyecektir. Bu konuda mutlaka bir veterinerden ya da bir uzmandan destek alarak bakım yapmaya gayret göstermelisiniz.

Öncelikle yavru kedi bakımı söz konusu olduğunda şunu unutmayın. Eğer ilk kediniz ise yada hali hazırda başka bir evcil hayvan beslemiyorsanız kedi belli bir yaşa gelinceye kadar daha rahatsınız demektir. Yalnız evde başka bir evcil hayvan yada kediniz bulunuyorsa kıskanmasına neden olabilirsiniz. Bu duruma özellikle dikkat etmekte fayda bulunmaktadır.

Yavru Kedi İle İlk Temas

Eğer 8 haftalıktan daha küçük bir kedi bulduysanız ilk temas son derece önemlidir. Anne sütü bebeği yabancı etkilerden, hastalıklardan ve soğuktan koruyacağı için haliyle elinizde korunmasız bir yavru var demektir. Ne yapacağınıza karar verene kadar onun sıcak kalmasını sağlayın. Sizden kaçmıyorsa elinizde ısıtmayı deneyebilir, kaçıyorsa yada sorun çıkarıyorsa bir karton kutunun içinde bekletebilirsiniz.

İlk temasta, yavrunun beslenmesi için acele etmeyin. Eğer hava çok soğuksa ve hayvan uzun süredir yalnız kalmış gibi görünüyorsa öncelikle sıvı almasını ve ısınmasını sağlayın. Sonrasında ise bir uzmandan destek almanız en doğru adım olacaktır. Böyle bir imkânınız bulunmuyorsa da en azından onu ısıtıp sonradan beslenmesine destek olmaya çalışabilirsiniz.

Yavru Kedi Beslenme

Yavru kedinin beslenmesi söz konusu olduğunda yaşı son derece büyük bir önem taşır. Çok küçük yani biberonla beslemeniz gereken bir kediniz varsa internetten bu kediler için mama tariflerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Genellikle bebekler için kullanılan bilindik mamalar tercih edilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken birden fazla konu başlığı bulunmaktadır. Bunlardan ilki hiç şüphesiz yavru kedilerin insanlardan farklı olması ve  daha hassas bir sindirim sistemine sahip olmaları gelir.

Yavru kedi beslemesinde, yavru mamaları tercih edilebilir. Özellikle size alışıp kendine gelinceye kadar mümkün olduğunca yaş ve kaliteli mamaları kullanmanız yerinde bir tercih olabilir. Biraz alıştıktan sonra bir rutine oturtarak daha farklı  gıdaları tercih edebilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Kediler için tuvalet alışkanlığı bebeklikten gelir. Kediler pek çok hayvanın tersine doğası gereği temizdirler. Yine de çok yavru kediler annelerinden bu eğitimi alamadıkları için zorlanabilir. Annesi yemek yedikten sonra karın ve genital bölgesini yalayıp tuvaletini o şekilde yapmasını sağlarlar. Siz de benzer bir şekilde kediyi yemek sonrası karından alt bölgesine kadar yavaş hareketlerle temizleyebilirsiniz. Günün sonunda çok da sorun yaşamadan tuvalet eğitimi oturacaktır.  Aslına bakılırsa kediler için tuvalet eğitimi çok da üzerinde hassasiyetle düşünülmesi gereken bir konu değildir.

Yavru Kedi İhtiyaçları

Özellikle yavru kediler çok uzun süre boyunca kapalı kalmaya tahammül edemezler. Her ne kadar niyetiniz iyi de olsa, kedinizi özgürce gezebileceği bir alanda tutmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde bu durum kedi için ciddi bir sorun olacaktır.

Kediler düzenli olarak su – süt veya mama tüketmek isterler. Bu kedinin cinsine ve ağırlığına göre farklı miktarlarda olabilir. Özellikle yavru kedilerin mama tüketimi ile ilgili bir takvimi bulunmaz. Belli bir yaşa geldiğinde katı gıda tüketim alışkanlıkları daha fazla oturacaktır. Bu sebeple dikkatli olmak son derece büyük bir önem taşır.

Oyun arkadaşlarını ihmal etmeyin! Özellikle türlere göre farklılık gösterse de yavru kedilerin çok büyük bir kısmı oyuncudur. Bir topak iplik, özel bir top, küçük bir yastık parçası bile kediler için iyi bir oyun atmosferi oluşturabilir. Eğer imkânınız varsa internette satılan özel oyuncaklardan alabilirsiniz. Yalnız siz ne kadar doğal oyuncakları pahalı oyuncakları tercih ediyor olsanız da temelde genellikle en fazla sevdiğiniz ve hoşunuza giden ürün kediniz tarafından tercih edilecektir.

Yorum yapın