Yavru Köpek Bakımında Nelere Özen Göstermeliyiz ?

Yavru Köpekler İlk Doğdukları Andan Gelişimine kadar olan süreç çok hassastır. İnsanlarda olduğu gibi doğduktan sonra annesi sütü her canlı için olduğu gibi köpek dostumuz için önem taşımaktadır. Yavru köpek bakımı için dikkat edilmesi gereken kriterler aşağıda açıklanmıştır.

Yavru Köpeğimiz Sütten Kesildikten Sonra ( ortalama 4-7 hafta )  yavru köpekler etobur bir beslenme alışkanlığına sahiptirler. Et arayışına girmekte ve aşırı hoşlarına gitmektedir. Lakin Çiğ Et ile olabildiğince beslemeye çalışmayın. Daha önceki konularımızda belirttiğimiz gibi hastalıklara yol açmakta ve geri dönüşü olmayan sorunlarla karşı karşıya gelebilir.

Yavru Köpek Bakım Notları

  • Hazmetmesi kolay olan, protein seviyesi tatmin edici olan, kalsiyum ve fosfor içeriği fazla olan kuru mamalar verilmesi tavsiye edilir.
  • 8 haftadan itibaren yetişkin köpeklere kuru ve konserve mama, 12 haftadan itibaren köpek dostlarımızda ise kuru mama ve süt verilmesi tavsiye edilir. Ayrıca 12 haftalık olduktan sonra yetişkin olan köpek dostumuzda kuru mama hariç ilave olarak süt yerine su da verilebilir. Şayet köpek 12 haftalık olduğunda eğer normalden fazla büyük ise kuru maması süt ile katiyen karıştırılmamalıdır. Çünkü sindirimi açısından problem yaşayabilir.
  • Köpeğin tüy dökmesi gelişimini yavaşlatan bir durumdur. Pis olduğu için de köpekler tüy dökebilir. Dolayısı ile köpeğin temizliğine önem verilmelidir. Veterinerden tavsiye edilmiş, onayı doğrultusunda hijyen standartlarına uyan şampuan ile yıkanabilir.
  • Köpekler yeterince dinlemediklerinde ve uykusuz kaldıklarında huysuzlaşırlar. Dolayısı ile köpeğe yuva hazırlarken rahat edebilmesi ilk öncelik olmalıdır.

Köpek Bakımında Günlük Hijyen

Köpek bakımında rutin bir şekilde temizliğin mutlaka sağlanması gereken bazı notlar şunlardır:

  • Nemli ve temiz tutulması gereken bir bölgedir. Köpekler uykuya daldıklarında burunları kuruyabilir. Bu durumda yapılması gereken, köpek uyandığında burnunu nemlendirmektir. Bu bölge kuruyabileceğinden, sağlık açısından sorun teşkil eden sebepler yüzünden veteriner hekim eşliğinde ilaç tedavisi uygulanabilir.
  • Ağız Boşluğu: Köpeklerinin ağızlarının temiz ve sızdırmaz olması gereklidir. Not eklemek gerekirse köpeklerin diş yapısının beyaz ve biraz tartarlı olması gerekmektedir. Diş etleri ise pembe renkte olmalıdır. Diş etlerinin çevresinde oluşabilmesi muhtemel olan kırmızı renkteki damar çizgilerine karşı temkinli olmak gereklidir. Bu kırmızı çizgi ağrılı bir iltihabın habercisi olabilir.
  • Hafif kırmızı renkteki mukoza membranının parlak ve ideal seviyede nemli olmasına dikkat edilmelidir. Göz temizliğini sağlayabilmek amacı ile gözler bir solüsyon yardımı ile temizlenebilir.
  • Haftada 1 veya 2 kere solüsyon yardımı ile temizlenmelidir.
  • Cinsel organları ve anüsü: İshal ve akıntı olmaması gereklidir. Köpek bakımında dikkat edilmesi gerekenlerin en önemlisi, bu şikayetlerin olması durumunda veterinere başvurulması gerektiğinin farkında olmaktır.
Yorum yapın